Azure Administrator AZ 104 kursus

Skal du administrere jeres Azure løsninger og mangler du kompetencerne hertil? 

På vores Azure Administrator AZ-104 kursus får du indsigt i network, storage og data protection.

Bemærk! At vi afholder kurser i både københavn og Aarhus.

Læs mere om kurset

Gå ikke glip af ny viden om den digitale arbejdsplads

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Kursets indhold

Introduction

  • Identity
  • Governance and Compliance
  • Azure Administration

Network

  • Virtual Networking
  • Intersite Connectivity
  • Network Traffic Management

Storage

  • Azure Storage
  • Azure Virtual Machines
  • Serverless Computing

Data Protection

  • File and Folder Backups
  • Virtual Machine Backups
  • Monitoring

Om kurset

På kurset lærer kursisten at styre Azure-abonnementer, sikre identiteter, administrere infrastruktur, konfigurerer virtuelle netværk samt forbinde Azure og lokale websteder.

Samtidig får man viden om og erfaring med at administrere netværkstrafik, implementere opbevaringsløsninger, oprette og skalere virtuelle maskiner. Du lærer også at implementere webapps, containere og sikkerhedskopier, dele data og overvåge din løsning.

Målgruppe

Kurset er målrettet dig, der ønsker administrator kvalifikationer i Azure.

Forudsætninger

Dette kursus forudsætter grundlæggende kendskab til Azure. Derfor anbefaler vi at du har kompetencer svarende til niveau på Azure Modern Learning Microsoft 365 og Azure Developer Masterclass. Det er desuden en fordel at have kendskab til PowerShell.

Fandt du ikke det kursus du søgte?Kom til kursus oversigten her

Tilmeld kursus her

Varighed

4 dage

Pris

*Kr. 18.800,- ekskl. moms

Tidspunkt

08:30-16:00

17-04-2023

København

19-06-2023

København

* Såfremt du tilmelder dig et af vores On-Live kurser, fratrækkes DKK 200 kursusprisen, da forplejning ikke indgår.

Vi er klar til at hjælpe

Er du i tvivl om, hvilket kursus, der passer bedst til dit behov?
Morten og Claus er klar til at hjælpe dig.

Medarbejderbillede af Morten Baron, Uddannelses- og Adoptionchef hos PeopleNet.

Morten Baron

Uddannelses- & Adoptionchef

+45 7021 4445
mba@peoplenet.dk
Medarbejderbillede af Claus Friis Pedersen, CEO hos PeopleNet.

Claus Friis Pedersen

Partner & CEO

+45 7021 4445
cfp@peoplenet.dk

Generelt for vores kurser

Forud for din deltagelse på vores kurser, er du meget velkommen til at kontakte vores kursuskoordinatorer, som vil hjælpe dig med at finde det helt rigtige kursus til dit behov.

Vores undervisere er specialister med mange års erfaring, der holder sig fagligt opdateret. Under kurset fokuserer underviseren på både teori, praktiske øvelser samt på at besvare spørgsmål, så du opnår det optimale læringsudbytte.

Kurset inkluderer fuld forplejning; herunder morgenmad og frokost på nærliggende restauranter, samt frugt, snacks og drikkevarer i løbet af dagen. Du får et certifikat med bevis på dine nye kvalifikationer efter kursets afslutning.

VI ANBEFALER!

Mangler du yderligere kompetencer i Azure, anbefaler vi, at du tager en snak med vores Uddannelseschef, Morten Baron på tlf. 3153 2933. Så finder vi sammen det næste kursus, der passer til dig.