Access VBA kursus - Effektiviser Access med VBA
Vil du have kompetencer inden for Access VBA og makroer?
På Access VBA kursus får du de grundlæggende kompetencer for de alimindelige programmeringsfærdigheder.
Bemærk! At vi afholder kurser i både københavn og Aarhus.
Kursets indhold
Makroer og VBA
- Forskelle mellem makroer og VBA
- Konvertering af makroer til VBA-kode
Visual Basic
- Brug af editoren
- Placering af kode
- Dialogmuligheder
Datahåndtering
- Variabler og konstanter
- Datatyper
- Konvertering
Sekvenskontrol
- Sekvens
- Valg
- Løkker
- Procedurer og funktioner
Objektmodel
- Brug af SQL i Access
- Fejlfinding og fejlhåndtering
- Integration mellem Access og de andre programmer i Microsoft Office-pakken
Tilmeld kursus her
2 dage
*Kr. 5.900,- ekskl. moms
08:30-16:00
09-06-2022
København
09-06-2022
Aarhus
05-09-2022
København
05-09-2022
Aarhus
05-09-2022
On-live
* Såfremt du tilmelder dig et af vores On-Live kurser, fratrækkes DKK 200 kursusprisen, da forplejning ikke indgår.
Vi er klar til at hjælpe
Er du i tvivl om, hvilket kursus, der passer bedst til dit behov?
Morten og Claus er klar til at hjælpe dig.
Morten Baron
Uddannelses- og Adoptionchef
Claus Friis Pedersen
Om kurset
Generelt for vores kurser
Forud for din deltagelse på vores kurser, er du meget velkommen til at kontakte vores kursuskoordinatorer, som vil hjælpe dig med at finde det helt rigtige kursus til dit behov.
Vores undervisere er specialister med mange års erfaring, der holder sig fagligt opdateret. Under kurset fokuserer underviseren på både teori, praktiske øvelser samt på at besvare spørgsmål, så du opnår det optimale læringsudbytte.
Kurset inkluderer fuld forplejning; herunder morgenmad og frokost på nærliggende restauranter, samt frugt, snacks og drikkevarer i løbet af dagen. Du får et certifikat med bevis på dine nye kvalifikationer efter kursets afslutning.
Målgruppe
Forudsætninger
Vi anbefaler!
Når du har afsluttet dette kursus, anbefaler vi, at du fortsætter med:
Det siger kunderne om vores kurser
Med løsningen fra PeopleNet har vi fået fuldstændig kontrol med hensyn til kvaliteten af de data, som tilføres systemet. Vi er særligt glade for, at det hele kører i SharePoint og Power Automate, som vi kender og selv kan både drifte og udvikle på (i det små). Og det hele er pakket ind i en tidssvarende brugergrænseflade som vi selv kan tilpasse efter behov.
- Carsten Schümann, Portaladministrator - Nationalmuséet