Microsoft 365 Ambassadør kursus - Tilmeld dig her

Vil du være frontløber for Microsoft 365 i din virksomhed?

På Microsoft 365 Ambassadør kursus får et indblik i hele Microsoft værktøjskassen, så du fremadrettet kan støtte dine medarbejdere og kollegaer i deres arbejde.

Bemærk! At vi afholder kurser i både københavn og Aarhus.

Læs mere om kurset

Gå ikke glip af ny viden om den digitale arbejdsplads

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Kursets indhold

Ambassadørrollen

  • Være en synlig rollemodel
  • Styrke tryghed og trivsel
  • Minimere digitalt stress og usikkerhed
  • Tackle forandringer og håndtere kollegaers frustrationer
  • Formidle god praksis
  • Skabe mod til at eksperimentere i det daglige
  • Hjælpe kollegaer til at lære selv
  • Vide hvor information og hjælp findes

SharePoint Online

  • Introduktion til SharePoint som portal/intranet
  • Overblik over sidernes indhold og funktion
  • Brug de nyttige funktioner
  • Sådan arbejder du med dokumenter og data i SharePoint
  • Brug Mit Websted (My Site)
  • Find informationerne hurtigt med søgning

Microsoft 365

  • Brugergrænsefladen
  • Outlook
  • Microsoft Teams
  • OneNote
  • OneDrive for Business
  • Planner
  • Samspil mellem funktionerne
  • Hvornår bruger jeg hvad?

Om kurset

Ønsker du at gå forrest og motivere dine kollegaer i mulighederne med Microsoft 365?

På dette intensive 2-dags Microsoft 365 kursus får du en unik værktøjskasse inden for Microsoft 365, som giver dig skarpe Microsoft 365 kompetencer samtidig med, at den gør dig i stand til at videreformidle og motivere dine kollegaer i brugen af Microsoft 365. Du kan være med til at løfte engagementet og produktiviteten i organisationen på en god og motiverende måde.

Den første kursusdag er delt i to med henholdsvis fokus på ambassadørrollen og introduktion til SharePoint. Formålet med første del af undervisningen er at klæde dig på til din rolle som ambassadør for Microsoft 365. Anden del giver dig indsigt i de grundlæggende funktioner i SharePoint. Det primære formål med gennemgangen er, at du opnår kendskab til de vigtigste funktioner, så du bedst muligt kan hjælpe kollegaer.

På anden kursusdag opnår du en god forståelse for mange af de spændende muligheder, der findes i Microsoft 365. Som ambassadør er det ikke dit ansvar at kende til alle funktioner i Microsoft 365, men i stedet at have overblik over de tilgængelige værktøjer.

Målgruppe

Dette kursus henvender sig til brugere med et Microsoft 365-abonnement, der ønsker at optimere den personlige produktivitet samt kunne videreformidle brugen af Microsoft 365.

Forudsætninger

Der er ingen forudsætninger for at kunne deltage på dette kursus.

Generelt for vores kurser

Forud for din deltagelse på vores kurser, er du meget velkommen til at kontakte vores kursuskoordinatorer, som vil hjælpe dig med at finde det helt rigtige kursus til dit behov.

Vores undervisere er specialister med mange års erfaring, der holder sig fagligt opdateret. Under kurset fokuserer underviseren på både teori, praktiske øvelser samt på at besvare spørgsmål, så du opnår det optimale læringsudbytte.

Kurset inkluderer fuld forplejning; herunder morgenmad og frokost på nærliggende restauranter, samt frugt, snacks og drikkevarer i løbet af dagen. Du får et certifikat med bevis på dine nye kvalifikationer efter kursets afslutning.

Fandt du ikke det kursus du søgte?Kom til kursus oversigten her

Tilmeld kursus her

Varighed

2 dage

Pris

*Kr. 7.500,- ekskl. moms

Tidspunkt

08:30-16:00

15-06-2023

København

15-06-2023

Aarhus

15-06-2023

On-live

15-08-2023

København

15-08-2023

Aarhus

Se flere datoer

* Såfremt du tilmelder dig et af vores On-Live kurser, fratrækkes DKK 200 kursusprisen, da forplejning ikke indgår.

Vi er klar til at hjælpe

Er du i tvivl om, hvilket kursus, der passer bedst til dit behov?
Morten og Claus er klar til at hjælpe dig.

Medarbejderbillede af Morten Baron, Uddannelses- og Adoptionchef hos PeopleNet.

Morten Baron

Uddannelses- & Adoptionchef

+45 7021 4445
mba@peoplenet.dk
Medarbejderbillede af Claus Friis Pedersen, CEO hos PeopleNet.

Claus Friis Pedersen

Partner & CEO

+45 7021 4445
cfp@peoplenet.dk

VI ANBEFALER!

Når du har afsluttet dette kursus, kan vi ikke tilbyde flere inden for Microsoft 365. Mangler du kompetencer i Microsoft 365 er du velkommen til at kontakte os.

Alternativt anbefaler vi vores resterende Microsoft kurser, så du kan udvide dine kompetencer. Få overblikket her.