AI og ChatGPT kursusdeltager ser mulighederne med AI
AI sniger sig mere og mere ind på både de private og offentlige arbejdspladser. Det er ikke overraskende, for der er virkelig effektivitet og produktivitet at hente.
En undersøgelse fra Version2 viser, at næsten 2 ud af 3 kommuner i Danmark bruger kunstig intelligens.
En af dem er Holbæk Kommune, som i foråret valgte at investere i uddannelse i ChatGPT og AI til deres medarbejdere.
I den forbindelse har vi talt med Heidi, som har deltaget i undervisningen i juni måned. Heidi arbejder som sagsformidler i Holbæk Kommune og havde ikke brugt ChatGPT særlig meget i en arbejdsrelateret sammenhæng, før hun deltog på kurset.
Om forfatteren
Julie har arbejdet med markedsføring af vores konsulentydelser i mere end 6 år. Hun har et stort kendskab til vores projekter, services og ydelser.
Tilmeld nyhedsbrev
Følg med i vores nyheder, events og webinarer.
Undervisning i AI giver nye indsigter
AI og ChatGPT kurserne er en blanding mellem teori og praktiske øvelser. Fordi kunstig intelligens tilbyder en ny måde at arbejde på, er det vigtigt både at forstå mekanismerne bag, men samtidig også selv arbejde med det gennem praktiske øvelser. På den måde lærer man at bruge det mere konkret.
Heidi fortæller blandt andet om nogle af de ting, som hun lærte gennem undervisningen:
“Der var mange ting, som jeg fik at vide, som jeg overhovedet ikke vidste. Det var meget fedt, at vi sad i nogle grupper, hvor at vi prøvede forskellige hverdagsscenarier lidt af, og det virkede meget godt.”
”Vi fik vist, hvordan man kan lave sin egen profil og gå ind og skrive i sin arbejdsprofil (..), så man ligesom får tunet ChatGPT ind på hvad det er for et sprog vi kører i, og hvad det er man skal bruge det til. Det synes jeg faktisk var meget smart.”
”Der var også 3 kategorier, som man kunne bede den om at formulere sig efter, og det synes jeg også var godt.”
Heidi fortæller også med stor begejstring, at hun lærte, hvordan man kan få ChatGPT til at læse lange overskuelige dokumenter igennem og give et resume over de vigtigste punkter på få sekunder.
Der kan bive nemmere at formidle lovgivning
En af fordelene ved at bruge ChatGPT er dens evne til at omformulere eller formidle komplekse love og retningslinjer på en mere simpel og letforståelig måde.
”Vi arbejder meget efter lovgivning, og lovgivningen er meget svært at omformulere og der er det måske, at når vi selv laver noget prosa, at vi kan bløde det lidt op ved hjælp af ChatGPT,” fortæller Heidi.
Hun understreger samtidig, at når man er så meget nede i stoffet til hverdag kan det være rart med en anderledes forklaring.
”Nogle gange kan vi godt løbe lidt tør for ord, og der kunne det være ret fint at komme med en bedre forklaring, så det ikke bare bliver kort og kontant. Så på den måde tænker jeg det godt kunne hjælpe.”
Heidi nævner også muligheden for at opdatere eksisterende indhold.
”Vi har nogle brevskabeloner som trænger til en opdatering, og der kunne det være meget sjovt at prøve af.”
Der findes mange forskellige arbejdsopgaver som kan løses med AI, og Heidis er blot en lille del af dem.
Mere træning med AI og ChatGPT vil skabe bedre resultater
Heidis 1-dags kursus gav en masse viden og arbejdsmetoder til at komme i gang med ChatGPT. Generelt om kurset og undervisningen, udtaler Heidi følgende:
”Jeg kunne sagtens bruge mere af det for at blive mere sikker i det, men jeg synes bestemt det var godt.”
Heidi understreger yderligere, at hun endnu ikke har fået implementeret ChatGPT som et arbejdsredskab endnu på grund af travlhed på kontoret.
Det er vigtigt, at man er fortrolig med værktøjet og ved, hvordan man skal navigere i det for på den måde at kunne opnå de bedste resultater, og bruge det mest effektivt. Det kræver, ifølge Heidi, noget mere tid.
”Jeg skal bruge noget tid på at sætte mig ind i at bruge det ordentlig i min hverdag, fordi meget af det arbejde jeg laver skal sendes ud af huset”.
Jacob Noltensmeier, som har været ansvarlig underviser i Holbæk Kommune på AI og ChatGPT kurserne, påpeger også, at AI er en læringsproces, man ikke må tage for givet.
”Hvis man skal lære at bruge det ordentligt, så kræver det, at man afsætter noget mere tid og investerer i mere undervisningen end blot en enkelt dag. Man lærer heller ikke at køre bil efter en enkelt undervisningstime. Kurset skaber et godt fundament for at komme i gang med at bruge det i sin hverdag, og få et indblik i hvilke muligheder der er. Men man må ikke tage forgivet, at det kræver tid og energi at mestre kunstig intelligens. Men det vil ubetinget være tiden værd, så snart man har knækket koden til, hvordan man bruger det i sin hverdag”.
Heidi er sammen med en masse andre fra Holbæk Kommune i gang med at blive uddannet i at bruge chatGPT og AI.
Er du interesseret i at høre mere om, hvordan et lignende AI uddannelsesforløb kunne se ud i din virksomhed, så kan du kontakte vores Uddannelseschef Morten Baron på tlf. +45 3153 2933.
Seneste nyheder & guides
Vi tilbyder mange flere nyheder og guides. Bliv inspireret nedenunder, og find det som passer dig.






